Naujienos

Lietuvos jaunimo kelionė į Lenkiją – lietuvių gyvenimas kitoje šalyje

Lietuvos jaunimo kelionė į Lenkiją – lietuvių gyvenimas kitoje šalyje

Lietuvos jaunimo sąjunga (LVLS jaunimo frakcija) Lazdijų skyriaus iniciatyva š.m. spalio 22 d. organizavo kelionę į Lenkijoje esančius Punsko bei Seinų miestelius, kur gyvena daug lietuvių.

Seinuose Lietuvos jaunimas lankėsi Lenkijos lietuvių bendruomenės mokykloje, susipažino su mokyklos direktoriumi. Ši mokykla iš dalies pastatyta Lietuvos valstybės lėšomis, joje šiuo metu mokosi apie 100 lietuviškai kalbančių šio krašto vaikų. Lietuvos konsulo Seinuose patarėjas Bronius Makauskas svečiams iš Lietuvos papasakojo apie vietinius gyvenimo ypatumus, vyko malonus pokalbis aktualiausiais Lenkijos ir Lietuvos gyvenimo klausimais. Vietinis gidas supažindino jaunimą su Seinų įžymiausiomis vietomis bei jų istorija.

Susitikime su vietos valdžios atstovais, Punsko valsčiaus viršaičio pavaduotojas Jonas Vaičiulis (daugumą gyventojų Punsko savivaldybėje sudaro lietuviai) supažindino su vietos politika ir decentralizuota Lenkijos savivaldos sistema. Lenkijos savivaldos pagrindas – valsčius (apie 4000 gyventojų, maždaug kaip mūsų seniūnija). Tačiau skirtingai nuo Lietuvos - valsčiaus Taryba yra renkama tiesiogiai, kaip ir valsčiaus meras. Jie savarankiškai tvarko savo ūkį, mokyklas, renka mokesčius. Anot Lenkijos kolegų, toks valdymas užkerta kelią korupcijai (iš kaimyno nepavogsi! – aut.past), skatina visus aktyviai dalyvauti kuriant savo aplinką, kurioje būtų gera gyventi.

Kelionės metu Punsko apylinkėse aplankyta etnografinė sodyba „Jotvingių kiemas“. Kiemo šeimininkas pasakojo istorijas iš labai tolimos mūsų protėvių praeities. Punske jaunimas aplankė krašto muziejų, įkurtą dar 1881 m.  Čia susipažino su praeityje plačiais naudotais puošybos elementais, senovinėmis audimo staklėmis,  audimo technika. Nustebino nepaprastai plati austų juostų įvairovė.

Baigiant viešnagę Lenkijoje LVLS jaunimiečiai aplankė vietinius lietuvius ūkininkus, kurie mielai aprodė savo ūkius, bendravo ir dalinosi darbo patirtimi, džiaugsmai bei rūpesčiais. Anot ūkininkų, Lenkijoje jaučiamas laisvos žemės stygius, o mažų ūkių  gausa, kooperacija ir dėmesys žemės ūkio politikai užtikrina produkcijos konkurencingumą.

Jaunimas puikiai ir turiningai praleido dieną, džiaugėsi turėjęs galimybę susipažinti su kaimyninės šalies vietos valdžios pareigūnais, istorija, įžymiomis vietomis bei nuoširdžiais ir draugiškais vietiniais gyventojais.

Vakare visi draugiškai grįžo į Veisiejus, kur laukė karšta vakarienė, o visos dienos įspūdžius  vainikavo nuoširdi diskusija ir linksmi šokiai.


Nuotraukos

Related Articles

Apie mus

Lietuvos jaunimo sąjunga yra savarankiška, savanoriška, nevyriausybinė, ne pelno siekianti visuomeninė jaunimo asociacija, vienijanti pilietiškai mąstančius, drąsius ir aktyvius Lietuvos jaunuolius.